18
Říj

Brigáda na Frymburku a další kroky k záchraně hradu

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Pořádané akce

Frymburk

Frymburk

Brigáda a další kroky k záchraně hradu Frymburk

Společnost ochránců památek východních Čechách pořádala v září 20.-21. září 2008 ve spolupráci se Sdružením na záchranu hradu Kumburku a úřadem městyse Nový Hrádek brigádu na hradě Frymburk u Nového Města nad Metují. Tato iniciativa vznikla po vzájemné dohodě s majitelem hradu p. J. M. Bartoňem – Dobenínem.


Práce byly zaměřeny na odstranění náletových dřevin a vykácení stromů z vnitřního prostoru hradu a koruny zdiva hradeb. I přes mírně nepříznivé počasí s občasnými přeháňkami se této aktivity zúčastnilo 12 dobrovolníků z výše uvedených občanských sdružení a městyse Nový Hrádek. Velkým a příjemným překvapením bylo, že na akci dorazili i tři členové Spolku hradu Jenčov ze středních Čech!

Díky nasazení všech účastníků se podařilo realizovat nejen předem daný cíl, ale byly odstraněny náletové dřeviny i z nepřístupné mohutné věže, což bylo velmi obtížné. Především proto, že první na tuto dominantu hradu vylezl vedoucí výpravy ze Spolku hradu Jenčov Václav Staněk, a to bez jakéhokoli jištění! Po ukotvení lana poté následovaly na věž ještě další tři brigádníci a díky nim se tedy vše zdárně dokončilo. Nutno dodat, že byla tato zřícenina zbavena vzrostlých náletových dřevin, hlavně bříz bělokorých po cca 15-ti letech nečinnosti, kdy skončila snaha tehdejšího Kruhu přátel hradu Frymburk, který již bohužel neexistuje.

Společnost ochránců památek děkuje všem účastníkům brigády za vykonané penzum práce a p. starostovi Nového Hrádku p. Vl. Říhovi za podporu. Bohatou fotografickou dokumentaci z této akce si můžou zájemci prohlédnout buďto na www.hrady.cz nebo na www.kumburk.cz. Věříme, že i brzké zprovoznění webových stránek naší Společnosti poskytne prostor na zveřejnění fotodokumentace jaký byl stav před a po odstanění náletů.

I cannot read the gallery's xml file: /srv/www/htdocs/sopvc.cz/www/wp-content/photos/Frymburk/gallery.xml
Please check that the gallery's files have been created on the admin pages!

Jednou brigádou to nekončí

Aktivity týkající se Frymburku však nekončí. Je nutné nadále usilovat o to, aby vše potřebné směřovalo k definitivní záchraně této unikátní památky. Počátkem listopadu se uskutečnilo další setkání všech zainteresovaných stran, včetně majitele pana Bartoně – Dobenína, přítomný byl i starosta městyse Nový Hrádek, pan Češkou a Ing. Slavík z NPÚ v Josefově.

Jednání se opět odehrávalo ve velice přátelském duchu. Jelikož se již vyjasnili vlastnické poměry ohledně pozemků v okolí hradu, domluvili jsme se, že na jaře roku 2009 uspořádáme druhou část brigády na odstranění náletových dřevin na vnější straně hradu. Otázkou však zůstává, kdo a jakým způsobem se bude dále angažovat při záchraně hradu. Možností je více, ale je zřejmé, že pan Bartoň tím iniciátorem z několika důvodů nebude. Nabídl proto možnost dlouhodobé spolupráce na bázi pronájmu hradu naší Společnosti za symbolickou částku. Jako další možnost bylo navrhnuto založení nového občanského sdružení na záchranu hradu.

Otázkou tedy je, jestli by naše Společnost měla zájem se do této záležitosti takto aktivně zapojit a jít do vzájemné spolupráce s panem Bartoňem. Z dosavadního jednání vyplývá, že by tuto možnost uvítal a vyšel by nám maximálně vstříc. Nevíme, jak velkou finanční částku by byl ochoten na Frymburk uvolnit. Je proto na zvážení, zda by Společnost takovou věc vlastními silami zvládla. O dalším postupu bude nutné jednat na nejbližším sněmu společnosti na jaře příštího roku.

Ať již bude výsledek jakýkoliv, na jaře 2009 se uskuteční další brigáda na níž budou odstraněny nálety dřevin vně hradeb a věže. Jedním z konečných cílů je samozřejmě opětovné zpřístupnění hradu Frymburk pro širokou veřejnost.

Nové fotky zveřejněny

Dále jsme navázali kontakt se správcem internetového serveru www.hrady.cz Jiřím Čížkem. Domluvili jsme se s ním na umístění nových fotografií Frymburku, které jsme pořídili na listopadové schůzce, na tuto internetovou stránku. Tyto fotografie je možné zhlédnout na výše zmíněné internetové adrese, místa hledat Frymburk, pod úvodní fotografií v sekci galerie. Počasí bylo nádherné, takže fotografie stojí za to.


Pavel Bareš a Rudolf Khol

Tento zápis byl uveřejněn v Sobota, 18. Říjen 2008 v 19.41, je zařazen do kategorie Pořádané akce. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Můžete na článek reagovat nebo odkazovat na vaší vlastní stránce.

Odpovědět

Pro přidávání komentářů musíte být přihlásen(a).