13
Kvě

Červnová brigána na Frymburku

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Pořádané akce

27. 6. 200928. 6. 2009

Po úspěšné dubnové brigádě na zřícenině hradu Frymburk u Nového Hrádku na Náchodsku zveme všechny zájemce, nadšence a dobrovolníky na v pořadí již třetí brigádnický víkend. Uskuteční se v sobotu 27. a v neděli 28. června 2009. Práce bude zaměřena zejména na vybudování provizorní přístupové cesty ze severní strany od hradního příkopu k patě prostoru před bránou.

Kromě toho se jedná o vybudování zabezpečení hradní studny, a to zřejmě kovovou mříží. Taktéž se průběžně doplňuje hradní kronika a v tomto směru se obracíme s prosbou na členstvo Společnosti ochránců památek, ale i kohokoliv z řad veřejnosti. Kdo má jakékoliv materiály, které by pomohly osvětlit situaci okolo hradu Frymburk, případně bude ochoten se na aktivitách na záchranu hradu podílet, nechť nás prosím kontaktuje (například e-mailem sopvc@seznam.cz)

Současné aktivity na záchranu hradu , které se dějí za souhlasu majitele objektu i podpory obecního úřadu městyse Nový Hrádek, jsou s velkou pravděpodobností poslední reálnou šancí, jak hrad Frymburk zachránit před totálním rozpadem a zachovat i pro další generace. Bohužel destrukce zdí hradeb a věže stále pokračuje jako důsledek nečinnosti minulých desetiletí. Dozdění kriticky narušených částí hradeb, zejména lícní části u vstupní brány a následně postupná kompletní konzervace, která vyústí v takový stav, jenž umožní opětovné znovuzpřístupnění této kulturní památky. Jen ta památka, která žije, má smysluplné využití a slouží široké veřejnosti jako zdroj poznání, odolá nevratnému zániku.

Pavel Bareš

Tento zápis byl uveřejněn v Středa, 13. Květen 2009 v 20.39, je zařazen do kategorie Pořádané akce. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Můžete na článek reagovat nebo odkazovat na vaší vlastní stránce.

Odpovědět

Pro přidávání komentářů musíte být přihlásen(a).