26
Dub

NOVÝ HRÁDEK – Aktivity na hradě Frymburk

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Pořádané akce

25. 4. 200926. 4. 2009

Za nádherného počasí se o víkendu 25.-26. dubna opět sjeli dobrovolníci a nadšenci na hrad Frymburk u Nového Hrádku na Náchodsku, aby pokračovali v kácení náletových dřevin, kterými byl hrad po dlouhá léta zcela zarostlý.

Členové Společnosti ochránců památek ve východních Čechách se společně s dalšími dobrovolníky zaměřili na odstranění náletů na vnější straně hradeb, věže a hradního příkopu. Na hrad se sjelo celkem 10 nadšenců a zájemců o památky z různých občanských sdružení. Oproti loňské podzimní akci se tentokráte jednalo drobnější, trpělivou a mravenčí práci. Postup zpomalovaly husté křoviny, často s nepříjemnými ostny a taktéž příkrý terén, zejména u lícní stěny hradeb. I přesto se plán podařilo splnit. Díky také tomu, že majitel hradu pan Josef Marian Bartoň – Dobenín, nechal před brigádou vykácet vzrostlé stromy z hradního příkopu. A souhrou všech těchto činností je možné konstatovat, že je po tomto víkendu hrad Frymburk kompletně očištěn od náletů a stromů. A to v takové míře, jak ještě nikdy v novodobé historii nebyl.

Společnost bude i nadále pokračovat ve své snaze o hrad pečovat. V současné době se především zaměříme na přípravu smlouvy o dlouholeté spolupráci při záchraně hradu s majitelem. Jako další z cílů jsme si stanovili zabezpečení hradní studny a vybudování přístupové cesty do hradního areálu.

Plány Společnosti ochránců památek směřují k tomu, aby se přikročilo k nejdůležitější činnosti, která bude znamenat, že hrad Frymburk bude zachován i pro další generace. A tím je konzervace zdiva hradeb a věže. A dozdění kriticky ohrožených částí hradeb, zejména lícní části u vstupní brány.

Je to zřejmě poslední reálná šance, jak hrad Frymburk zachránit. Všechny předchozí pokusy bohužel ztroskotaly a unikátní kulturní památka zbytečně dál chátrala. Očištění od všech náletů je prvním krokem k dalším aktivitám. Pevně věříme, že se to tentokrát už opravdu podaří.

Pavel Bareš, Rudolf Khol

Tento zápis byl uveřejněn v Neděle, 26. Duben 2009 v 21.48, je zařazen do kategorie Pořádané akce. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.