16
Bře

Dvacet let Společnosti ochránců památek ve východních Čechách

   Autor: Edita Šebestová   Kategorie:

Sborník mapuje dvacet let existence Společnosti ochránců památek ve východních Čechách, zaznamenává nejdůležitější mezníky tohoto občanského sdružení. Rozčleněn je do tří částí: Činnost Společnosti; Články a studie; Přílohy.

Úvod sborníku je věnován dvaceti letům činnosti občanského sdružení (1990-2010) od dob,   kdy v roce 1990 společnost začínala záchranou Šrámkova statku v Pileticích u Hradce Králové a obnovou židovského hřbitova. Přes opravu pískovcového kříže v Hradci Králové – Pouchově, kauzu „Vila Anička“ až po opravu kostela sv. Václava na Chloumku u Habřiny. Připomenuty jsou  i další aktivity členů společnosti, včetně výletů a exkurzí, další odborné činnosti apod.

V druhé části sborníku jsou publikovány příspěvky členů či příznivců Společnosti ochránců památek, tematicky se vážící k problematice památek a památkové péče: Chodníky města Hradec Králové (Ing. arch. Jan Falta); Václav, Bohumil a Josef Škodovi (Michaela Zemková); Sochař František Bartoš (Marie Rumlarová); Stručné dějiny (pří)stolní společnosti historiků – pondělníků „Za týden“ v Hradci Králové (Josef Ptáček) ad.

Publikace je rovněž doplněna mnoha fotografiemi – černobílými a barevnými.

Kolektiv autorů

Vydal:                           Balustráda, Hradec Králové, 2010

Vydání:                         1. vydání

Doporučená cena:       50,- Kč (skladem cca 200ks)

Počet stran:                 152 stran, barevná obrazová příloha

ISBN:                           978-80-87172-05-6

Zpět na publikace