8
Pro

Cyklus dokumentů Památky a jejich lidé

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Ostatní

Památky a jejich lidé v kině Bio Central v Hradci Králové

Památky a jejich lidé v kině Bio Central v Hradci Králové

V roce 2022 náš spolek zahájil projekt s názvem Památky a jejich lidé. Jedná se o cyklus video dokumentů představující aktivity a práci lidí, kteří se věnují péči o památky, a to nezištně a většinou také ve svém volném čase. Dokumenty jsou natáčeny přímo v autentickém prostředí, v daném místě a představují objekty samotné a práci občanské společnosti, majitelů památek či místních samospráv. Je naprosto jasné, že nebýt práce těchto nadšenců, tak by celá řada cenných a zajímavých objektů zanikla nebo by se nacházela v žalostném stavu. Také na to má tento cyklus dokumentů upozornit. Pilotní díl byl věnován hradu Vízmburk a práci Sdružení pro Vízmburk. Na projektu s naším spolkem spolupracuje Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Josefově.

Dokumenty jsou natáčeny formu moderovaných rozhovorů, které jsou doplněné o záběry z dronu, historickými a současnými fotografiemi se záběry z rekonstrukce dané památky či z kulturních akcí. Dokument tak má představit problematiku záchrany a opravy památky se všemi radostmi a strastmi, které tato aktivita přináší. Široká veřejnost tak má možnost touto cestou poznat nejen část kulturního dědictví Královéhradeckého kraje, ale také problematiku péče o něj.

Cyklus pokračoval v roce 2023, kdy byly natočeny dva díly. Jeden byl věnován historické kruhové cihelně v Šárovcově Lhotě. Jedná se o jednu z posledních dochovaných cihelen s pecí typu Hoffmann na našem území. Výroba cihel zde fungovala do roku 1962. Cihelnu později získalo zemědělské družstvo a využívalo ji jako sušárnu obilí. Celý areál ale postupně chátral až do té doby, než ho v roce 2009 získal architekt Martin Pour, který se věnuje jeho opravám, zpřístupňuje ho návštěvníkům a pořádá zde kulturní  akce.

Projekce dokumentů Památky a jejich lidé 4. prosince 2023. Zleva Martin Pour, Jiří Balský, Rudolf Khol a Jiří Bednář.

Projekce dokumentů 4. prosince 2023. Zleva Martin Pour (majitel cihelny), Jiří Balský (ředitel NPÚ, ÚOP v Josefově), Rudolf Khol (předseda SOPVČ) a Jiří Bednář (Bedny – filmová a fotografická tvorba).

Druhý díl byl věnován kostelu sv. Jiljí v Markvarticích na Jičínsku. Původně gotická stavba prošla v 18. století rozsáhlou barokní přestavbou. Během světových válek kostel přišel o všechny své zvony, hodinový stroj ve věži se postupně zastavil, o kostel se nikdo nestaral a zdálo se, že jeho osud je zpečetěný. O záchranu a postupnou obnovu kostela usiluje spolek Přátelé Markvarticka. Díky jeho aktivitám se prozatím podařilo opravit část obvodového pláště kostela, vzácný hodinový stroj a sehnat finanční prostředky na restaurování varhan. Spolek získal v roce 2022 Cenu památkové péče v Královéhradeckém kraji za stavební obnovu kostela.

Projekce obou dílů natočených v roce 2023 se uskutečnila 4. prosince v kině Bio Central v Hradci Králové. Následně by měly být ještě promítány v kinech v Hořicích a v Sobotce. Všechny natočené díly budou postupně zveřejňovány na kanálu YouTube (https://www.youtube.com/@Spolecnostochrancupamatek). Projekt má také vlastní facebookový profil (www.facebook.com/pamatkyajejichlide), který průběžně informuje o všech aktualitách týkajících se projektu.

Na produkci a natáčení dokumentů s naším spolkem spolupracuje Bedny – filmová a fotografická tvorba a  PATKA – filmové studio.

Královéhradecký kraj tento projekt podpořil neinvestiční dotací ve výši 30.000 Kč.

NPU-UOP_v_Josefove-RGB

maxzoom-dvouradkove-color-rgb

channels4_banner

 

Tento zápis byl uveřejněn v Pátek, 8. Prosinec 2023 v 10.06, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.