Navzdory nepříznivé předpovědi počasí, která na sobotu 12. května slibovala zimu a déšť, se ten den před 14. hodinou sešla před zámkem v Barchově na Novobydžovsku skupina více než dvaceti zájemců o prohlídku této památky. Díky pozvání majitelky zámku a členky naší Společnosti Daniely Součkové a její rodiny jsme mohli posoudit, co se podařilo na zámku opravit a vybudovat za poslední dva roky, které uplynuly od naší předchozí návštěvy.
Zatímco dnes má zámek zcela zrekonstruované střechy včetně krovů a nové trámoví mezi druhým a třetím nadzemním podlažím, ještě v roce 2009, kdy Součkovi areál kupovali, se zdálo, že zámek už nemá naději. Patřil k nejohroženějším památkám v regionu. Jeho téměř zánik přivodila zejména problematická restituce po roce 1989. O památku se prakticky nikdo nestaral, naopak postupně mizely některé architektonické prvky (pískovcové hlavice a podezdívky zámeckého plotu ap.), řada želených částí skončila ve sběru, začaly se propadat stropy.
Ing. Součková nám připravila velice milý program, který se sestával nejen z vlastní prohlídky objektu, zejména jeho druhého a třetího nadzemního podlaží, včetně nových krovů a střechy, ale i z prezentace průběhu opravy, dokumentované fotografiemi. Nechybělo ani seznámení s výhledem do budoucna, zejména s důrazem na budoucí využití památky. Spolu s ní o rekonstrukci a jejích jednotlivých aspektech hovořil Ing. arch Jiří Krejčík, který se na rekonstrukci podílí.
Překvapením pro všechny přítomné pak byla na závěr prezentace pozvánka k občerstvení, které v žádném případě nelze nazvat malé. Fantastické koláčky i chlebíčky s výbornou brynzovou a rybičkovou pomazánkou z kuchyně zámecké paní všem chutnaly.
Největší obdiv ale samozřejmě vzbudil u všech přítomných entuziasmus a zápal majitelů, s nimiž se do záchrany zámku pustili, i jejich ochota financovat takto náročný projekt. O skutečném zájmu svědčí i pečlivá příprava rekonstrukce, včetně pátrání po dobových dokumentech, starých fotografiích, které přiblíží původní podobu interiéru i exteriéru objektu, také spolupráce s pracovníky památkové péče, která neskončila dokončením projektové přípravy, ale řadou konzultací pokračuje i v průběhu obnovy.
Z historie:
Barchovský zámek nechal postavit v roce 1727 majitel panství Kryštof Norbert Voračický z Paběnic. Jedná se o jednopatrovou podélnou stavbu se středním dvoupatrovým rizalitem. Ten směrem do zahrady vrcholí trojúhelníkovým tympanonem s dnes již obnovenými slunečními hodinami.
Architektonicky nejvýznamnější částí objektu je kaple sv. Jana Nepomuckého ve východní části zámku. Je čtvercového půdorysu a zabírá výšku dvou podlaží objektu. Autorem freskové výzdoby stropu je Ferdinand Brendel (nástropní výzdoba pochází z roku 1761). Autorem obrazů, dnes umístěných v Městském muzeu v Novém Bydžově, je Petr Brandl, který rovněž vytvořil oltářní obraz. Vyřezávané lavice byly bohužel zničeny, také vlastní oltář se dochoval pouze v torzu a v současné době je v dílně restaurátora.
Zámek, který se mj. za vlastnictví Josefa Bartoloměje z Vlkanova stal v roce 1775 dějištěm selského povstání, často měnil své majitele. V roce 1919 ho od pozemkové banky v Praze koupila rodina Picků, kteří ho vlastnili do znárodnění. Do 70. let 20. století byl ve „správě“ Státního statku v Chlumci nad Cidlinou, poté zde byly umístěny depozitáře okresního archivu v Hradci Králové.