13
Kvě

Exkurze: Dva roky obnovy zámku v Barchově na Bydžovsku

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Ostatní

Barchov

Navzdory nepříznivé předpovědi počasí, která na sobotu 12. května slibovala zimu a déšť, se ten den před 14. hodinou sešla před zámkem v Barchově na Novobydžovsku skupina více než dvaceti zájemců o prohlídku této památky. Díky pozvání majitelky zámku a členky naší Společnosti Daniely Součkové a její rodiny jsme mohli posoudit, co se podařilo na zámku opravit a vybudovat za poslední dva roky, které uplynuly od naší předchozí návštěvy.

Zatímco dnes má zámek zcela zrekonstruované střechy včetně krovů a nové trámoví mezi druhým a třetím nadzemním podlažím, ještě v roce 2009, kdy Součkovi areál kupovali, se zdálo, že zámek už nemá naději. Patřil k nejohroženějším památkám v regionu. Jeho téměř zánik přivodila zejména problematická restituce po roce 1989. O památku se prakticky nikdo nestaral, naopak postupně mizely některé architektonické prvky (pískovcové hlavice a podezdívky zámeckého plotu ap.), řada želených částí skončila ve sběru, začaly se propadat stropy.

Ing. Součková nám připravila velice milý program, který se sestával nejen z vlastní prohlídky objektu, zejména jeho druhého a třetího nadzemního podlaží, včetně nových krovů a střechy, ale i z prezentace průběhu opravy, dokumentované fotografiemi. Nechybělo ani seznámení s výhledem do budoucna, zejména s důrazem na budoucí využití památky. Spolu s ní o rekonstrukci a jejích jednotlivých aspektech hovořil Ing. arch Jiří Krejčík, který se na rekonstrukci podílí.

Překvapením pro všechny přítomné pak byla na závěr prezentace pozvánka k občerstvení, které v žádném případě nelze nazvat malé. Fantastické koláčky i chlebíčky s výbornou brynzovou a rybičkovou pomazánkou z kuchyně zámecké paní všem chutnaly.

Největší obdiv ale samozřejmě vzbudil u všech přítomných entuziasmus a zápal majitelů, s nimiž se do záchrany zámku pustili, i jejich ochota financovat takto náročný projekt. O skutečném zájmu svědčí i pečlivá příprava rekonstrukce, včetně pátrání po dobových dokumentech, starých fotografiích, které přiblíží původní podobu interiéru i exteriéru objektu, také spolupráce s pracovníky památkové péče, která neskončila dokončením projektové přípravy, ale řadou konzultací pokračuje i v průběhu obnovy.

Z historie:

Barchovský zámek nechal postavit v roce 1727 majitel panství Kryštof Norbert Voračický z Paběnic. Jedná se o jednopatrovou podélnou stavbu se středním dvoupatrovým rizalitem. Ten směrem do zahrady vrcholí trojúhelníkovým tympanonem s dnes již obnovenými slunečními hodinami.

Architektonicky nejvýznamnější částí objektu je kaple sv. Jana Nepomuckého ve východní části zámku. Je čtvercového půdorysu a zabírá výšku dvou podlaží objektu. Autorem freskové výzdoby stropu je Ferdinand Brendel (nástropní výzdoba pochází z roku 1761). Autorem obrazů, dnes umístěných v Městském muzeu v Novém Bydžově, je Petr Brandl, který rovněž vytvořil oltářní obraz. Vyřezávané lavice byly bohužel zničeny, také vlastní oltář se dochoval pouze v torzu a v současné době je v dílně restaurátora.

Zámek, který se mj. za vlastnictví Josefa Bartoloměje z Vlkanova stal v roce 1775 dějištěm selského povstání, často měnil své majitele. V roce 1919 ho od pozemkové banky v Praze koupila rodina Picků, kteří ho vlastnili do znárodnění. Do 70. let 20. století byl ve „správě“ Státního statku v Chlumci nad Cidlinou, poté zde byly umístěny depozitáře okresního archivu v Hradci Králové.

Tento zápis byl uveřejněn v Neděle, 13. Květen 2012 v 11.10, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.