25
Led

Monika Ficková: Zimní výlet do Hostinného

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Ostatní

Městečko Hostinné, jedno z nejstarších měst Podkrkonoší, bylo cílem našeho zimního výletu v sobotu 23. ledna. Navzdory mrazivému, ale slunečnému počasí jsme se vydali vlakem směr  Stará Paka na Hostinné.

Cílem našeho výletu byla návštěva bývalého františkánského kláštera .Též jsme navštívili Galerii antického umění, instalovanou v prostorách bývalého františkánského kostela Neposkvrněného početí Panny Marie. Sádrové kopie antických soch jsou v majetku  Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, galerie je veřejnosti přístupná.

Objektem  františkánského kláštera, který je jinak veřejnosti uzavřen, nás provedl pan Jaroslav Urban. Velmi zajímavě vyprávěl jak o historii kláštera a řádu františkánů, tak o současném stavu objektu. Přívětivě odpovídal na naše otázky a zmínil též informace o počínající rekonstrukci areálu s tím, že předpokládaným datem ukončení rekonstrukčních prací je rok 2011. V obnovených a upravených prostorách by měla být umístěna městská knihovna a stálá expozice městského regionálního muzea. Své místo tu nalezne i restaurátorská dílna Galerie antického umění.

Po prohlídce kláštera jsme se ještě vrátili do Galerie antického umění, kde pan Urban pokračoval v poutavém vyprávění o historii sbírky, o využití odlitků soch především k výuce klasické archeologie a dějin umění na pražské Filozofické fakultě.

S panem Urbanem jsme se rozloučili s přáním zdárné rekonstrukce kláštera a jeho následného využití. Pokračovali jsme na historické náměstí, kterému dominuje renesanční radnice s barokně ukončenou věží a hodinami, postavená na základě dvou gotických domů. Na nárožích věže stojí dvě monumentální sochy obrů, vysoké 4,8 metru. K obrům se dodnes traduje stará pověst. Uprostřed náměstí je postaven Mariánský sloup, postavený roku 1678 hraběnkou Sibyllou Lamboyovou. Sloup je ozdoben výklenkem s ležící sv. Rozálií, chránící město před morem.

Po chutném obědě v místním hostinci jsme došli okolo kostela Nejsvětější Trojice ještě k Olivetské kapli, pozdně barokní stavbě z roku 1777. Kaple je zapsána v Ústředním seznamu kulturních památek a v odpoledních hodinách jsme opět příjemně vytopeným vlakem odjeli zpět do Hradce Králové.

Město Hostinné určitě stojí za návštěvu a to ve všech ročních obdobích. Připomínám například tradiční letní lidovou pouť Porcinkuli, spjatou se životem františkánů. Pouť se koná již od roku 1684 každou první srpnovou sobotu a neděli.

Výletu Společnosti ochránců památek ve východních Čechách se účastnili Jiří Němeček, Daniel Jezbera, Rudolf Khol, Jiří Kvapil, Michael Hroneš, Edita Šebestová, Monika Ficková.

Tento zápis byl uveřejněn v Pondělí, 25. Leden 2010 v 14.24, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Na tento článek můžete reagovat níže reagovat. Odkazování z vlastní stránky není povoleno.

Odpovědět

Pro přidávání komentářů musíte být přihlásen(a).