8
Led

Vlastimil Málek: Výstava Tajemství a poklady hradu Vízmburku

   Autor: Rudolf Khol   kategorie: Ostatní

Tuto výstavu pořádá Muzeum Podkrkonoší v Trutnově (www.muzeumtrutnov.cz) společně se Sdružením pro Vízmburk, o. s., a Městskou knihovnou Červený Kostelec u příležitosti 40. výročí zahájení archeologického výzkumu. Vernisáž proběhla 18. října 2012. Výstava bude k vidění v Muzeu v Podkrkonoší v Trutnově minimálně do 31. března 2013. Muzeum Podkrkonoší v průběhu výstavy pořádá rovněž několik doprovodných přednášek (17. 1. prof. PhDr. Vladimír Wolf: Významný český archeolog Antonín Hejna, 24. 1. Mgr. Jan Košťál: Život na středověkém hradě Vízmburku ve světle archeologických nálezů). Na leden 2013 je rovněž plánováno představení zcela nové souborné publikace o hradu Vízmburku od Mgr. Jana Košťála a dalších autorů soustředěných především kolem Sdružení pro Vízmburk.

V srpnu 2012 uplynulo rovných 40 let od chvíle, kdy byl zahájen rozsáhlý archeologický výzkum pozapomenutého hradu Vízmburku na katastrálním území obce Havlovice nad Úpou (okres Trutnov), po staletí odpočívajícího pod zemí. Archeologický výzkum vedl dnes již legendární PhDr. Antonín Hejna, CSc., pracovník Archeologického ústavu ČSAV v Praze a jeden ze zakladatelů archeologie středověku v tehdejším Československu.

Výzkum to byl od počátku vskutku mimořádný. Po odstranění stromů a kubíků zeminy se totiž ukázalo, že výrazný pahorek uprostřed lesa neskrývá pouhé pozůstatky dřevozemních konstrukcí, jak se očekávalo, ale výtečně dochovanou zříceninu kamenného raně gotického hradu, jaká neměla v Čechách a sousedství obdoby. V odborných kruzích se začalo hovořit o Východočeských Pompejích a o výzkumu století.

Hrad Vízmburk byl založen ve druhé polovině 13. století zřejmě Tasem z Vízmburku, příslušníkem mocného rodu erbu třmene, provádějícího kolonizaci této části povodí řeky Úpy. V první polovině 15. století se však stala hradní posádka nebezpečná nedalekému Slezsku, kam podnikala loupeživé nájezdy. Slezané proto hrad roku 1447 odkoupili a nechali jej pobořit. Unikátnost archeologickým výzkumem získaných nálezů tkvěla právě v tom, že od uvedeného poboření hradu nebyl hradní pahorek dotčen výraznějším narušením, takže mimořádně kvalitně odrážel situaci zánikového horizontu hradu roku 1447.

U příležitosti 40. výročí zahájení archeologického výzkumu byla zejména zásluhou Sdružení pro Vízmburk, o. s., připravena pozoruhodná výstava, jejímž cílem je představit osudy hradu Vízmburku od jeho založení, trvání, zániku, znovuobjevení až po současnost. Výstava měla původně probíhat jako hlavní sezonní výstava v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově, ale vzhledem k uzavření muzea z důvodu rekonstrukce byla zpřístupněna od května do září 2012 v náhradních výstavních prostorách v Městské knihovně v Červeném Kostelci. Teprve po ukončení rekonstrukce byla výstava převezena konečně do Trutnova, mírně upravena, rozšířena a pod názvem Tajemství a poklady hradu Vízmburku dne 18. října 2012 slavnostně otevřena pro veřejnost.

Pořadateli výstavy, která je součástí projektu Hrad Vízmburk ve světle archeologických nálezů VIII, jsou Sdružení pro Vízmburk, Muzeum Podkrkonoší v Trutnově a Městská knihovna v Červeném Kostelci. Libreto napsali archeologové Mgr. Jan Košťál a PhDr. Miroslav Novák, textové podklady zpracovali PhDr. Vladislav Razím (architektura hradu), Mgr. Markéta Soukupová (kachle a vytápění hradu), Mgr. Lenka Macháňová (výrobky z barevných kovů), Mgr. Jana Mazáčková (militaria) a Mgr. Jan Košťál (historie, archeologický výzkum, keramika atd.).

Výstava představuje několik stovek různorodých artefaktů získaných archeologickým výzkumem, trvajícím v letech 1972 až 1984, kdy byl předčasně z důvodu vážné nemoci dr. Hejny ukončen (dr. Hejna zemřel o dva roky později). Předčasným úmrtím vedoucího výzkumu zůstával archeologický materiál přes různé pokusy bohužel dlouho nezpracován, až v roce 2002 založené Sdružení pro Vízmburk záslužně zahájilo systematické práce i péči o torzo hradní zříceniny.

Archeologické nálezy prezentované na mimořádné výstavě pocházejí z fondů Archeologického ústavu AV ČR Praha, Muzea východních Čech v Hradci Králové, Muzea Podkrkonoší v Trutnově a Městského muzea a galerie J. W. Mezerové v Úpici. K vidění jsou četné keramické nádoby a jejich části, dále reliéfně zdobené kachle, architektonické prvky (svorníky klenebních žeber, hlavice sloupů, kružby okenních otvorů apod.), železné a bronzové předměty (nástroje, ostruhy, třmeny, podkovy, hroty šípů, přezky, přívěšky, ale i kuriozity jako středověká manikúrní souprava, rolnička či náprstek se špendlíkem), kostěné předměty (hřebeny, píšťalky, šídla, ozdoby, destičky, hrací prvky). Tyto předměty jsou vystaveny v jedenácti velkých prosklených vitrínách, kromě toho je součástí výstavy dioráma představující středověkou hradní kuchyni. Doprovodné texty s příslušnými obrázky, plánky, nákresy, fotografiemi a rekonstrukčními vyobrazeními jsou zpracovány na devíti velkoformátových panelech, představujících tematicky dějiny hradu, život na hradě – vaření, předměty denní potřeby, vytápění, architektonickou podobu hradu, středověkou kolonizaci Podkrkonoší, archeologický výzkum, záchranu archeologických nálezů a činnost Sdružení pro Vízmburk. Nechybějí ani tři vitríny s vystavenou literaturou o hradu Vízmburku od 19. století do současnosti.

Návštěvníci mají v rámci prohlídky výstavy také možnost zhlédnout cca patnáctiminutový dokumentární film natočený v době archeologického výzkumu hradu a projekci fotografií od černobílých z výzkumných sezón až po barevné z činnosti Sdružení pro Vízmburk. V prodeji jsou rovněž upomínkové předměty (pohlednice, skládačky, repliky kachlů) a publikace Vladislava Razíma: Vizmburk. Raně gotický hrad a jeho proměny, která vyšla v roce 2012 jako příloha časopisu Průzkumy památek. Muzeum Podkrkonoší v průběhu výstavy pořádá rovněž několik doprovodných přednášek (17. 1. prof. PhDr. Vladimír Wolf: Významný český archeolog Antonín Hejna, 24. 1. Mgr. Jan Košťál: Život na středověkém hradě Vízmburku ve světle archeologických nálezů; další přednášky pak budou následovat v únoru či březnu 2013). Na leden 2013 je rovněž plánováno představení zcela nové souborné publikace o hradu Vízmburku od Mgr. Jana Košťála a dalších autorů soustředěných především kolem Sdružení pro Vízmburk.

Výstava bude k vidění v Muzeu Podkrkonoší v Trutnově minimálně do 31. března 2013, avšak pravděpodobně dojde ještě k jejímu prodloužení. Zájemcům doporučujeme sledovat webové stránky muzea http://www.muzeumtrutnov.cz, kde je rovněž k prohlédnutí fotogalerie z vernisáže výstavy. Otevřeno je denně mimo pondělí 9–12 a 13–17 hodin.

Tento zápis byl uveřejněn v Úterý, 8. Leden 2013 v 15.06, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.