RUR b MALE

S koncem roku uzavíráme hlavní etapu projektu naší Společnosti Zamilovaný rebel Karel Čapek, kterým jsme chtěli připomenout stopy Karla Čapka v Hradci Králové a zejména sté výročí světové premiéry hry R.U.R. v hradeckém divadle. Skutečně světové, protože původně zamýšlená světová premiéra v Národním divadle se tak nějak opozdila a Hradečtí na to nestihli zareagovat. Ale více se již můžete dozvědět v brožuře, které byla při té příležitosti vydána.

A také mnohé další zajímavosti. Třeba jak to bylo s Čapkovým studiem na hradeckém gymnáziu, s jeho prvními láskami a proč se robot řekne robot. I anglicky.

Brožura, ilustrovaná poetickými kresbami Evy Horské, kterou napsala Ilona Machová, je doslovně interaktivní. V první části si může každý vystřihnout a sestavit pohyblivého papírového robota, v druhé části se lze vrhnout do hazardu a na speciální mapce – hrací ploše si zahrát s přáteli hru Karlíčku, nezlob mě. Není to pouze varianta známého Člověče, nezlob se, ale jak již byloRUR c MALE naznačeno, je to mapa historické části Hradce Králové s vyznačenými body spojenými s životem a tvorbou Karla Čapka. Takže kdo nechce hrát, může vyrazit na procházku…

Vydaná publikace je zdarma distribuována do muzeí, knihoven, škol či informačních center nejen v Královéhradeckém kraji, ale i za jeho hranicemi. Byla i součástí akcí Klicperova divadla a Divadla Drak v Hradci Králové u příležitosti výročí premiéry R.U.R.

Slavnostní křest publikace se uskutečnil přímo v září v Památníku Karla Čapka na Strži ve Staré Huti na Příbramsku. Kromě toho autorka textu propaguje brožuru a čapkovské téma na řadě besedách a přednáškách. Již se například uskutečnila v Městské knihovně v Praze (26. října), v trutnovském UFFU (listopad) a na dalších místech. V Hradci Králové pořádá Ilona Machová také čapkovské vycházky a přednášky ve školách. Jejich účastníci následně brožuru zdarma obdrží .

 

Projekt Zamilovaný rebel? Karel Čapek významně podpořil Královéhradecký kraj, město Hradec Králové a také dárci prostřednictvím dárcovského fóra Donio.cz. Všem velice děkujeme.

(lž)

RUR a MALE  RUR d MALE

Tento zápis byl uveřejněn v Sobota, 13. Listopad 2021 v 19.12, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.