29
Lis

Zkáza zříceniny hradu Rabštejnek

   Autor: Ludmila Žlábková   kategorie: Ostatní

Zříceniny hradu Rabštejnka ze 14. století leží západně od vsi Rabštejna asi 5 kilometrů od města Slatiňany. Ze staveb vlastního hradu a hradeb se zachovaly jen zbytky základových zdí. Pouze z paláce stojí i obvodové zdivo, ale zde na sebe navazují zbytky původní stavby se zbytky stavebních úprav prováděných v druhé polovině 19. století. Též parkán pod vlastním hradem je dochován jen v nepatrných zbytcích.

Tuto malou, ale hezkou zříceninu jsme navštívili v rámci našich výprav za památkami a jejich dokumentování v květnu 2008. Dne 1.9. se bohužel na internetovém portálu www.hrady.cz objevila neradostná zpráva týkající se hradu Rabštejnek.

Citujeme: „Tak tohle bude smutná zpráva. Byl jsem podívat na Rabštejnku po té vichřici, která shodila rozhlednu Báru u Chrudimi a nevěřil jsem svým očím. Rabštejnek přišel o základní tvar toho co dělá hrad hradem. Stromy které rostly vně hradu se vyvrátily a vzaly sebou části zdiva. Některé hradní dispozice jsou zcela zničené, jiné velmi a nebo částečně poškozeny. Rabštejnek tímto dostal od přírody opravdu ránu. Pokud by se našel někdo ochoten jít do spolupráce na obnovu, ozvěte se. Moje adresa je helgard@seznam.cz.“
Samozřejmě nás tato zpráva nenechala klidnými, a tak jsme na tuto výzvu reagovali. V rámci možností naší Společnosti jsme nabídli pomoc při organizaci případné záchranné brigády a samotnou účast na ní. Osobně si myslíme, že má záchrana hradu Rabštejnek pro místní region velký význam a hodnotu, zejména co se týče turistického ruchu. Obratem jsme obdrželi odpověď na naši zprávu. Pan Petr Kysela, který na internet zprávu o hradu Rabštejnek umístil, již v této záležitosti nějaké kroky podniká. Zatím byla podle jeho slov vyhotovena menší předběžná zpráva, podle které se sanační rozpočet pro záchranu tohoto objektu pohybuje okolo 7 milionů korun. Dále uvádí, že bude třeba za účelem záchrany hradu založit nějaké sdružení, zastřešit celou věc občanskoprávním vztahem, případně vytvořit internetové stránky a založit účet pro dárce, kteří by chtěli na obnovu hradu přispět. O dalším vývoji situace budeme naši společnost nadále informovat.

Pavel Bareš, Rudolf Khol

Tento zápis byl uveřejněn v Sobota, 29. Listopad 2008 v 16.13, je zařazen do kategorie Ostatní. Můžete sledovat veškeré reakce na něj pomocí RSS 2.0 kanálu. Reakce na článek nejsou povoleny, ale můžete na článek odkazovat na vaší vlastní stránce.

Komentáře nejsou povoleny.